olej na drevo do interieru

Oleje a vosky do interiéru

sú stále žiadanejším sortimentom na povrchovú úpravu interiérových drevených prvkov. Majú široké uplatnenie v priemyselnej výrobe, ale taktiež aj v domácnosti. Oleje a vosky chránia drevo tým najprirodzenejším spôsobom. Ich úlohou nie je vytvárať na povrchu lakový film, ale impregnovať drevo do hĺbky a tým vytvárať prírodný vzhľad upravených povrchov. Tieto materiály majú v dnešnej dobe stále širšie uplatnenie.

Sú to hlavne schody, podlahy a taktiež určité dizajnové typy nábytku. Využívajú sa taktiež pri imitácii starého dobového nábytku, ale aj pri modernom interiérovom dizajne, kde sa kladie dôraz na prirodzený matný vzhľad povrchov bez nežiadúceho lakového filmu. Vo veľkej miere sa oleje a vosky využívajú pri rekonštrukcii dobových stavieb, ktoré sú v ochrannej správe pamiatkového ústavu, ako sú napríklad hrady, zámky, kaštiele, meštianske domy... Taktiež sa používajú na povrchovú úpravu obkladov stien a pohľadových stropných konštrucií.

Základom týchto materiálov sú prírodné oleje a vosky. Neobsahujú aromatické uhľovodíky a tým sú tieto materiály plne v súlade s normami EN71-3 a DIN53169, teda sú vhodné aj na povrchovú úpravu detského nábytku a hračiek.

Aplikácia interiérových olejov a voskov je veľmi jednoduchá. Hoci je možné ich aplikovať aj striekaním, takmer vždy sa aplikujú ručne. Na povrch sa nanášajú pomocou štetca, valca, prípadne handrou. Týmto spôsobom je docielená dokonalá aplikácia a rovnomerný nános.