okna a dvere

Oleje na drevené okná a dvere

Okná, okenice a dvere sú veľkou a veľmi dôležitou skupinou stavebno-stolárskych výrobkov. Zaraďujú sa do skupiny najexponovanejších prvkov na budovách. Majú nesmierne dôležitú funkciu pri tvorbe optimálneho prostredia v interiéri. Čo je  ale dôležitejšie, kvalitné vyhotovenie ako aj samotné osadenie a prevádzka sa výraznou mierou podieľajú na energetických stratách a celkovej životnosti okien a dverí.

My sa venujeme tým dreveným tzv. EUROOKNÁM. Eurookná si vyžadujú zvláštnu opateru (údržbu) a sú citlivé na vysokú vnútornú relatívnu vlhkosť vzduchu. Pri trvalo obývaných objektoch s pravidelným vetraním to nie je žiadny problém. Pokiaľ sa však jedná o historické stavby (zámky, kaštiele, meštianske domy,...). ktoré sú prevažne postavené z kameňa, a ešte k tomu nie sú ani trvalo obývané, je použitie silno-vrstvových lazúr úplne vylúčené. Samozrejme sa do tejto skupiny radia aj staré domy, chaty a chalupy, ktoré sú obývané nárazovo, teda počas víkendov, resp. prázdnin. V týchto objektoch je dlhodobo relatívna vlhkosť na hraničných hodnotách a negatívne pôsobí na povrchovú úpravu okien. Prejavuje sa to hlavne po zime, v jarných mesiacoch vplyvom prvých slnečných lúčov.
Aj z estetického hľadiska je použitie silno-vrstvových lazúr skôr nevhodné na zrubových stavbách, dreveniciach a chatách, nakoľko tieto nátery prekrývajú drevenú štruktúru dreva a na objekte pôsobia umelým dojmom.

My odporúčame olejové systémy na povrchovú úpravu okien, ktoré zabezpečujú dôkladnú ochranu povrchov trvale vystavených vplyvom počasia. Doležitou podmienkou na správnu funkciu ochranného povrchového náteru je správna príprava podkladu. Nevyhnutným prvým krokom je použitie bezfarebnej impregnácie.

FENSTER OLEJ je materiál, ktorý chráni drevené okná a dvere zhotovené z mäkkého alebo tvrdého dreva. Dôležitou podmienkou pre správnu funkciu ochranného oleja je správna príprava podkladu a preto je nevyhnutné použitie impregnácie na okná IF.

 

Pod Fenster olej sa aplikuje impregnácia FI-1000. Pod Diotrol Longlife sa používa prírodná impregnácia DI.