údržba terasových dosiek

Údržba WPC terasových dosiek

Použitie drevoplastových terasových dosiek je v súčasnej dobe veľmi obľúbené hlavne pre množstvo ich výhod. Jednou z nich je jednoduchá inštalácia, ktorú pri prečítaní montážneho návodu zvládne s prehľadom nejeden šikovný domáci majster. Dosky sú pri montáži ľahko variovateľné a majú aj dobré mechanické a fyzikálne vlastnosti.

Každá nová terasa pôsobí veľmi dobre, prvý rok odoláva mnohým vonkajším vplyvom prostredia ako je vietor, vlhkosť, UV žiarenie ale aj biologickým škodcom a plesniam, je to však len do času. Mylná predstava, že takáto terasa je bez údržbová, je veľmi rozšírená. Problém nastáva po prvej sezóne, keď zmizne sneh a na terasu zasvieti jarné slnko. Pokiaľ chceme udržiavať vzhľad terasy na vysokej estetickej úrovni, musíme jej povrch každú jar obnovovať. Keby sme si aj odmysleli pôsobenie prostredia, ako je už spomínaná vlhkosť, UV žiarenie, ostatné vplyvy, sme to práve my, ktorí na terase trávime svoj voľný čas, v lete grilujeme s priateľmi, hráme sa s deťmi, zvieratami, užívame si zaslúžený oddych pri dome. Pri týchto činnostiach však vznikajú situácie, ktoré poznačia našu terasu, či už je to pokvapkaný olej z grilovania, rozliate víno, džús, škrabance, špina a prach, ktorá sa tvorí dennodenne. Ak máte predstavu, že tieto prešľapy vyčistíte vodou, prípadne vysokotlakovým čističom, nie je to tak. Príliš vysokým tlakom sa môže terasa dokonca bodovo, alebo aj plošne poškodiť. Takéto poškodenia môžu sú trvalé a jedinou možnosťou je výmena celej, alebo časti dosky. Preto je našou snahou, takémuto zásahu sa vyhnúť.

Najvhodnejším riešením je zabezpečenie povrchu terasy tak, aby účinky nežiadúcich vplyvov boli maximálne eliminované. To je možné dosiahnuť včasnou aplikáciou Impregnácie WPC, ktorá je vhodná pre všetky povrchy z WPC, drevené záhradné výrobky aj plastový nábytok. Je vyrobená z prírodných olejov a voskov. Jej podstatou je impregnácia savých povrchov a poskytnutie ochrany pred poveternostnými vplyvmi, UV žiareniu a vlhkosti.

V prípade znečistenia od mastnoty, oleja, rôznych tekutín, ale aj zrážok, listov, machov, či zašednutia je vhodné použitie Čističa WPC.