podlahy a parkety

Oleje a vosky na drevené podlahy, parkety a schody

Úlohou povrchovej úpravy schodísk a podláh je ochrana dreva najmä voči opotrebovaniu. Jedná sa o najviac zaťažované plochy, ktoré vyžadujú dôkladné spracovanie pred samotným používaním. Je to jednak vhodná príprava podkladu (výber dreviny, brúsenie) ako aj samotné spracovanie ochranného náteru, v na seba nadväzujúcich krokoch. 

Olejovaním a voskovaním sa zabezpečí ochrana dreva do hĺbky, na povrchu však ostáva len tenká vrstva. Pri správnom a pravidelnom udržiavaní olejovaný povrch zaručuje farebnú stálosť zmeny spôsobené UV žiarením sú minimálne. Tiež dochádza k oživeniu povrchu, zvýrazneniu prirodzenej štruktúry dreva ako aj udržaniu matného vzhľadu. Naolejované drevo odoláva bežnému zaťaženiu a na rozdiel od lakovaných povrchov môže „dýchať“. Povrchová úprava podláh olejovaním má niekoľko výhod. Povrch upravený olejom, resp. tvrdovoskovým olejom je možné opravovať aj lokálne. Opravené miesto je takmer na nerozoznanie od ostatných častí podlahy. Pri renovácii je nutné celoplošné brúsenie len pri vyslovene zanedbanej podlahe. Zväčša postačuje pred nánosom novej vrstvy oleja povrch len dôkladne umyť na to vhodnými prostriedkami, napr. Parkett sapunom, ktorý sa používa aj na bežnú údržbu. Podlahy povrchovo upravené olejmi sú veľmi príjemné na dotyk a ich celkový vzhľad pôsobí veľmi prirodzene.

Vybrať si môžete z efektívnych a overených náterov vhodných pre drevené podlahy a schodiská:

PARKETOVÝ olej - najpoužívanejší olej špeciálne vyvinutý na podlahy, parkety a drevené schodiská.

KREATÍVNY vosk - ideálny na zafarbenie podkladu do požadovaného odtieňa, ľahko kombinovateľný.

TVRDOVOSKOVÉ oleje - ideálna kombinácia olejov a voskov, ktoré vytvoria elastický, porézny povrch a odolný povrch. Vytvárajú saténovo lesklý povrch alebo naopak ultra matný povrch.

Použitie kvalitných náterov znamená:

  • ochranu drevených podláh, parkiet a schodov
  • vhodnosť pre ľudí, zvieratá a rastliny (ekologické a nezávadné)
  • transparentné alebo prifarbené prevedenie
  • zvýraznenie drevenej štruktúry
  • odolnosť voči tekutinám, škvrnám a bežným nečistotám
  • bezpečnosť a zachovanie kondície povrchu

Viac informácii